اورانوس؛ سردترین سیاره‌ی منظومه شمسی

۷ مرداد ۱۳۹۸

سیاره‌ی عظیم گازی و یخی که با نام اورانوس شناخته می‌شود، هفتمین سیاره‌ی نزدیک به خورشید و اولین سیاره‌ای بود که با تلسکوپ توسط ویلیام هرشل کشف شد. اورانوس سیاره‌ای به پهلو خوابیده و سومین سیاره‌ی بزرگ منظومه‌ی شمسی و چهارمین سیاره از لحاظ جرم است و تنها سیاره‌ای که نام آن از افسانه‌های یونانی (به جای رومی) گرفته شده. ویلیام هرشل در ابتدا می‌خواست که نام ستاره جورج را برای اورانوس انتخاب کند. دلیل آن هم پادشاه انگلستان، جورج سوم بود؛ اما به دلیل ناشناخته بودن این نام در خارج از انگلستان، جامعه‌ی اخترشناسی نام اورانوس (Uranus) را ثبت کرد که نسخه‌ی لاتین شده خدای آسمان یونان (Ouranos) است.


مشخصات اورانوس

قطر: ۵۱۱۱۸ کیلومتر

جرم: ۱۵ برابر زمین

قمر: ۲۷تا

حلقه: ۱۳تا

زمان چرخش به دور خورشید: ۳۰۶۸۷ روز (۸۴ سال)

دمای سطح: منفی ۱۹۷ درجه سانتی گراد


حقایق و آمار درباره اورانوس

۱.سردترین سیاره در منظومه شمسی

اورانوس هفتمین سیاره در منظومه شمسی با فاصله‌ی ۲.۸۸ میلیارد کیلومتری از خورشید است؛ اما به نسبت سیاره‌ی بعدی خود (نپتون) با فاصله‌ی ۴.۵ میلیارد کیلومتری از خورشید، به خورشید نزدیک‌تر واقع شده. با این حال، اورانوس سردترین سیاره‌ی منظومه شمسی به حساب می‌آید. کم‌ترین دمای ثبت شده در نپتون، منفی ۲۱۸ درجه‌ی سانتی گراد بوده است. اورانوس بر خلاف سایر سیاره‌ها، دمای لایه‌های خارجی بیش‌تری نسبت به لایه‌های مرکزی دارد؛ به این دلیل که هسته‌ی اورانوس بر خلاف سایر سیاره‌های بزرگ، گرمای بسیار کمی از خود ساطع می‌کند. دمای سطح اورانوس منفی ۱۹۷ درجه سانتی‌گراد است، در حالی که دمای نزدیک هسته، به منفی ۲۲۶ درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

۶.اورانوس دارای دو مجموعه حلقه‌ی نازک و تیره رنگ است

اجزای اصلی حلقه‌های اورانوس را ذراتی کوچک تشکیل می‌دهند.۱۱ حلقه‌ی داخلی و ۲ حلقه‌ی خارجی به دور اورانوس قرار گرفته است. اغلب این حلقه‌ها در اثر فروپاشی قمرهای اورانوس تشکیل شده‌اند. اولین حلقه‌های اورانوس در سال ۱۹۷۷ کشف و ۲ حلقه‌ی خارجی در سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ توسط تلسکوپ هابل رویت شدند.

۲.زمان چرخیدن اورانوس به دور خود

اورانوس هر ۱۷ ساعت و ۱۴ دقیقه یک‌بار به دور خود می‌چرخد و جهت چرخش آن برخلاف زمین و اغلب سیاره‌هاست.

۳.چرخش اورانوس به دور خورشید در هر ۸۴ سال یک‌بار

اورانوس هر ۸۴ سال یک‌بار به دور خورشید می‌چرخد و در طول جابه‌جایی، هر یک از قطب‌های اورانوس حدود ۴۲ سال در معرض نور آفتاب قرار می‌گیرد.

۴.اورانوس؛ غول یخی

اورانوس مانند سایر غول‌های گازی، در لایه‌های بالایی خود ترکیبی از گاز هیدروژن و هلیوم را دارد. زیر این لایه‌های گاز، گوشته‌ای از جنس آب، آمونیاک و کریستال‌های یخی متان قرار گرفته. جنس هسته‌ی اورانوس ترکیبی از سنگ و یخ است.

۵.تنها یک فضاپیما تا به حال از اورانوس گذر کرده

در سال ۱۹۸۶، فضاپیمای وویجر ۲ از فاصله‌ی ۸۱۵۰۰ کیلومتری اورانوس رد شد و تصاویری از اورانوس، قمرها و حلقه‌های آن به زمین مخابره کرد.


همین الان میتونی آخرین نسخه کوییز رو از فروشگاه‌های زیر دریافت کنی تا بین اولین نفراتی باشی که از جدیدترین قابلیت‌ها و ویژگی‌ها استفاده می‌کنند!منبع:
دانستنی‌های فضایی
QuizBazaar

کوییز بازار

تو کوییزبازار کلی وسیله مثل ماگ, تی شرت, قاب گوشی و کارت هدیه کوییزی میتونی تهیه کنی!

مطالب مرتبط