داستان برند Nestlé

۰۶ اسفند ۱۳۹۷

داستان نستله در سال ۱۸۶۶ و در شهر ویوی (Vevey) سوییس شروع شد، وقتی که بنیان‌گذار شرکت، هنری نستله یکی از اولین غذای نوزادان به عنوان غذای سالم، ارزان و جایگزین شیر مادر رو به دنیا معرفی کرد. اسم این محصول “Farine Lactée” نام‌گذاری شد که همه ما امروزه اونو با نام سرلاک (Cerelac) می‌شناسیم.

henry nestle

در عرض چند سال، فارین لاکتی در اروپا گسترش یافت. همچنین در سال ۱۸۷۴، نستله محصول جدید خود، شیر غلیظ یا شیر عسلی رو برای رقابت با آنگلو-سوییس، شرکت سازنده شیر غلیظ شده به بازار عرضه کرد. شرکت آنگلو-سوییس محصولاتی شامل پنیر و شیر خشک تولید می‌کرد. همچنین آنگلو-سوییس اولین کارخونه شیر غلیظ شیرین‌شده رو تو شهر چم (Cham) سوییس با نام MILKMAID، افتتاح کرده بود.

swiss milk anglo-swiss

ادغام نستله و آنگلو-سوییس

دو شرکت نستله و آنگلو-سوییس در سال ۱۹۰۵، یک سال بعد از اینکه نستله شکلات رو به محصولاتش اضافه کرد، با هم ادغام‌شدن و این دو شرکت در کشورهای آمریکا، بریتانیا، اسپانیا و آلمان صاحب کارخونه شدن. مدتی بعد، اونا تو استرالیا کارخونه تاسیس کردن و انبارهایی در سنگاپور، هنگ کنگ و بمبئی ساختن. اما همچنان بیشتر تولید اونا تو اروپا صورت می‌گرفت.

old photo from nestle workers

شروع جنگ‌ جهانی اول

با شروع جنگ جهانی اول، مشکلات برای شرکت نستله شروع شد. اونا به سختی می‌تونستن مواد اولیه مورد نیازشون رو تهیه و محصولاتشون رو پخش کنن. شیر تازه، تو اروپا کمیاب شده بود و کارخونه‌ها مجبور به فروش شیر برای مصارف عمومی بودن، به همین خاطر امکان فروش شیر به عنوان ماده اولیه برای غذاها مقدور نبود. به همین خاطر، نستله چندین کارخونه تو آمریکا (که دور از خرابی‌های جنگ بود) خریداری کرد تا بتونه جوابگوی تقاضای محصولات لبنی و شیر غلیظ شده باشه. تا پایان سال، میزان تولید اونا بیش از دو برابر شد.

map of nestle production factories

ظهور نسکافه

وقتی که شیر تازه بعد از جنگ دوباره موجود شد، نستله با مشکل تازه‌ای مواجه شد و به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه و مشکلات بعد از جنگ، زیر بار قرض رفت. اینجا بود که یک بانک‌دار خبره، به کمک نستله اومد تا بدهی‌های اونو کم کنه. در دهه ۱۹۲۰، نستله در حال ساخت محصولات شکلاتی جدید و نوشیدنی‌های پودری بود. بعد از ۹ سال، و تو سال ۱۹۳۸، نسکافه به وجود اومد! داستان به وجود اومدن نسکافه از برزیل شروع شد، وقتی که برزیل با ازدیاد قهوه مواجه شده بود، نستله شروع به پیدا‌کردن راهی برای ذخیره‌کردن و تبدیل این مقادیر فراوان قهوه به نوشیدنی جدیدی کرد. بعدا چای آماده نستله هم به سبد محصولات اضافه شد.

nestea from nestle company

نسکافه، صنعت نوشیدن قهوه رو متحول کرد و در تمام دنیا فراگیر شد. اما با شروع جنگ جهانی دوم، دوباره فروش و سود نستله با افت مواجه شد.

سوییس در جنگ جهانی دوم جزو کشورهای بی طرف بود و اینکار موجب به انزوا رفتن اون در اروپا شده بود. به دلیل مشکلات توزیع در اروپا و آسیا، نستله شروع به بازکردن کارخونه تو کشورهای در حال توسعه در آمریکای لاتین کرد. میزان تولید نستله با ورود آمریکا به جنگ، به طور چشمگیری افزایش پیدا کرد. دلیل اون هم، علاقه سربازان آمریکایی به نسکافه برای نوشیدنی تو اروپا و آسیا بود. مجموع فروش بین سال های ۱۹۳۸ تا ۱۹۴۵، بیش از ۱۲۵ میلیون دلار افزایش پیدا کرد.

old nescafe box

شروع تصاحب شرکت‌ها

بعد از سال ۱۹۴۵، شکوفایی نستله، با ادغام اون با آلیمنتانا (Alimentana S.A)، شرکت تولیدکننده سوپ و چاشنی، در سال ۱۹۴۷ شروع شد. در سال‌های بعد، نستله شرکت Cross & Blackwell، که غذاهای یخ زده تولید می‌کرد و شرکت آبمیوه‌سازی libby رو خریداری کرد. فروش قهوه‌های فوری نسکافه در بازه ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۴، بیش از ۴ برابر شد. همچنین با معرفی تکنولوژی جدید خشک‌کردن همراه با انجماد، این اجازه رو به نستله داد تا قهوه فوری جدیدی رو معرفی کنه با نام Taster’s Choice.

با گسترش محصولات خود خارج از حوزه بازار غذایی، نستله در سال ۱۹۷۴ تبدیل به سهام‌دار اصلی شرکت لورئال (L’Oréal) شد. بعد مدت کوتاهی، نستله با بحران افزایش قیمت نفت و کاهش رشد اقتصادی در کشورهای صنعتی مواجه شد. نرخ تبدیل ارزها تغییر پیدا کرد و ارزش پوند، دلار و فرانک با کاهش مواجه شد. قیمت دانه‌های قهوه و کاکائو افزایش پیدا کرد و میزان مشکلات نستله دوچندان شد. این بار نستله تصمیم گرفت تا سرمایه‌گذاری در صنعت دارو رو شروع کنه و شرکت آزمایشگاه‌های آلکن (Alcon Laboratories) رو تصاحب کرد.

products of maggie and nestle

در سال ۱۹۸۴، نستله شرکت آمریکایی کارنیشن (Carnation) که تولیدکننده محصولات لبنی، غذای حیوانات خانگی و رب گوجه فرنگی رو با مبلغ ۳ میلیارد دلار خریداری کرد. روند تصاحب شرکت‌های مختلف تا حالا ادامه داشته و نستله وارد صنایعی مانند بستنی، پیتزای یخ‌زده، آب معدنی و … شده، به طوری‌که امروزه بیش از ۲۰۰۰ نوع محصول در کارخونه‌های نستله در ۱۹۴ کشور تولید میشن.


به نظر شما مطلب بعدی درباره کدوم شرکت باشه؟ برامون تو کامنت نظرتون رو بنویسید.


منبع:
The Culture Trip
QuizBazaar

کوییز بازار

تو کوییزبازار کلی وسیله مثل ماگ, تی شرت, قاب گوشی و کارت هدیه کوییزی میتونی تهیه کنی!

مطالب مرتبط