سفر به خورشید، پادشاه منظومه‌ی شمسی

۱۱ خرداد ۱۳۹۸

خورشید در قلب منظومه‌ی شمسی قرار گرفته و بزرگ‌ترین و سنگین‌ترین جسم موجود در آن است. خورشید، بیش از ۹۹.۸ درصد جرم منظومه‌ی شمسی را تشکیل می‌دهد و قطری ۱۰۹ برابر زمین دارد (حدودا یک میلیون زمین در خورشید می‌گنجد). لایه‌ی بیرونی خورشید دمای ۵۵۰۰ درجه سانتی گراد دارد و دما در مرکز آن به بیش از ۱۵ میلیون درجه‌ی سانتی گراد می‌رسد. برای تامین انرژی تولید شده‌ی خورشید، می‌بایست ۱۰۰ میلیارد تن دینامیت را در ثانیه منفجر کنیم! خورشید یکی از صدها میلیارد ستاره‌ی موجود در کهکشان راه شیری است و جزو ستاره‌های جوان محسوب می‌شود.

sun

پیدایش و تکامل خورشید

sun

خورشید در حدود ۴.۶ میلیارد سال پیش متولد شد. این ستاره، دارای سوخت هسته‌ای کافی برای ادامه‌ی حیات تا ۵ میلیارد سال دیگر است. بعد از گذشت این زمان، خورشید به غول سرخ تبدیل می‌شود و در نهایت با فروپاشی مرکز آن، به کوتوله‌ی سفید تبدیل خواهد شد. سرآخر در مرحله ی پایانی، خورشید رو به خاموشی می‌رود و به کوتوله‌ی سیاه تبدیل می‌شود.

ساختار داخلی و اتمسفر خورشید

sun

خورشید و اتمسفر آن شامل چندین لایه و ناحیه‌ی می‌شود. این لایه‌ها از داخل به بیرون شامل هسته‌ی مرکزی، ناحیه‌ی تششعی و ناحیه‌ی همرفتی می‌شود. هسته‌ی مرکزی خورشید با این‌که حدود ۲ درصد از حجم خورشید را تشکیل می‌دهد؛ اما تقریبا نیمی از جرم خورشید را شامل می‌شود. لایه‌ی تشعشع‌کننده هم حدود ۳۲ درصد از حجم خورشید و ۴۸ درصد از جرم آن را دربرمی‌گیرد. لایه‌ی همرفتی ۶۶ درصد از حجم خورشید را به خود اختصاص داده است و تنها ۲ درصد از جرم آن را شامل می‌شود. فوتوسفر پایین‌ترین لایه‌ی اتمسفر خورشید است و نوری که ما می‌بینیم از آن تابیده می‌شود. این لایه در حدود ۵۰۰ کیلومتر ضخامت دارد. دما در لایه‌ی فوتوسفر بین ۴۱۲۵ تا ۶۱۲۵ درجه سانتی گراد متغیر است. لایه‌ی بعدی کروموسفر نام دارد که گرم‌تر از فوتوسفر است و دمای آن تا ۱۹۷۲۵ درجه‌ی سانتی گراد می‌رسد. پس از آن هم کرونا (تاج خورشیدی) نام دارد که از گازهای یونیزه تشکیل شده. دمای کرونا از ۵۰۰ هزار تا ۶ میلیون درجه‌ی سانتی گراد متغیر است.

میدان مغناطیسی خورشید

sun

شدت میدان مغناطیسی خورشید حدود ۲ برابر زمین است؛ اما در نقاط مختلفی این میدان متمرکزتر پخش می‌شود که تا ۳۰۰۰ برابر سایر نقاط هم از نظر میزان شدت می‌رسد. این تغییر شدت میدان به دلیل چرخش نامتوازن خورشید رخ می‌دهد؛ به‌طوری‌که قسمت استوایی خورشید سریع‌تر از بخش‌های قطبی آن می‌چرخد.

ترکیب‌های شیمیایی خورشید

مثل بقیه‌ی ستاره‌ها، خورشید بیش‌تر از هیدروژن و هلیوم تشکیل شده است و سایر مواد تشکیل دهنده‌ی آن شامل هفت عنصر اکسیژن، کربن، نئون، نیتروژن، منیزیم، آهن و سیلیکون می‌شوند. به ازای هر ۱ میلیون اتم هیدروژن در خورشید، ۹۸ هزار اتم هلیوم، ۸۵۰ اتم اکسیژن، ۳۶۰ اتم کربن، ۱۲۰ نئون، ۱۱۰ نیتروژن، ۴۰ منیزیم، ۳۵ اتم آهن و ۳۵ اتم سیلیکون وجود دارد.


در آخر هم چند نکته از خورشید جمع‌آوری کردیم که مرور آن خالی از لطف نیست:

۱. جرم خورشید بیش از ۳۳۰ هزار برابر زمین است.

۲. بیش از ۱ میلیون زمین را می‌توان در خورشید جا داد.

۳. خورشید با سرعت ۲۲۰ کیلومتر بر ثانیه حرکت می‌کند.

۴. حدود ۸ دقیقه طول می‌کشد تا نور خورشید به زمین برسد.

۵. میانگین فاصله‌ی زمین تا خورشید برابر با ۱۵۰ میلیون کیلومتر است.

۶. خورشید خلاف جهت زمین، به دور خودش می‌چرخد.

۷. دما در مرکز خورشید به ۱۵ میلیون درجه سانتی گراد می‌رسد.

۸. اتمسفر خورشید دارای ۳ لایه‌ی فوتوسفر، کروموسفر و کرونا (تاج خورشیدی) می‌شود.منبع:
space.com
QuizBazaar

کوییز بازار

تو کوییزبازار کلی وسیله مثل ماگ, تی شرت, قاب گوشی و کارت هدیه کوییزی میتونی تهیه کنی!

مطالب مرتبط