مشتری؛ بزرگترین سیاره‌ی منظومه شمسی

۱۸ تیر ۱۳۹۸

سیاره‌ی مشتری، پنجمین سیاره‌ی نزدیک به خورشید است که جرمی ۲.۵ برابر بقیه‌ی سیاره‌های مجموعه شمسی دارد. مشتری بیش‌تر از گاز تشکیل شده و به همین دلیل به آن غول گازی نیز گفته می‌شود. جو مشتری بیشتر متشکل از گاز هیدروژن و هلیوم است که نسبت آن‌ها تقریبا مشابه درصد این گازها در خورشید اندازه‌گیری شده.


مشخصات مشتری

قطر: ۱۴۲۹۸۴ کیلومتر

جرم: ۳۱۸ برابر زمین

قمر: ۷۹ تا

حلقه: ۴ تا

زمان چرخش به دور خورشید: ۴۳۳۳ روز (۱۱.۹ سال)

دمای سطح: منفی ۱۴۵ درجه سانتی گراد


حقایق و آمار درباره مشتری

۱.میزان روشنایی

مشتری بعد از خورشید، ماه و زهره چهارمین شئ روشن در آسمان است. مشتری جزو پنج سیاره‌ای است که با چشم غیرمسلح از زمین قابل رویت هستند.

۲.کوتاه‌ترین روز در منظومه شمسی

مشتری هر ۹ ساعت و ۵۵ دقیقه یک‌بار به دور خودش می‌چرخد.

۳.لکه‌ی بزرگ قرمز رنگ در مشتری

این لکه‌ی بزرگ، طوفانی عظیم بوده که برای ۳۵۰ سال ادامه داشته است. اندازه‌ی آن به قدری بزرگ است که ۳ کره زمین می‌توانند در آن جا شوند.

۴.قمر گانیمد، بزرگ‌ترین قمر در منظومه شمسی

مشتری دارای ۶۷ قمر است که چهار قمر بزرگ آن شامل گانیمد، کالیستو، ایو و اروپا می‌شوند. گانیمد، بزرگ‌ترین قمر مشتری با قطر ۵۲۶۸ کیلومتراست که از سیاره‌ی عطارد هم بزرگتر بوده. گانیمد تنها قمر در منظومه شمسی است که دارای میدان مغناطیسی است. تمامی این چهار قمر بزرگ مشتری را گالیله در سال ۱۶۱۰ میلادی کشف کرده است.

۵.حلقه‌های اطراف مشتری

حلقه‌های اطراف مشتری شامل ذرات غباری می‌شود که در اثر برخورد شهاب سنگ‌ها به قمرهای مشتری تشکیل شده‌اند. این حلقه‌ها به خاطر جنس غبارگونه‌ی خود، قابل تشخیص نیستند و اولین بار فضاپیمای وویجر ۱ در سال ۱۹۷۹، حلقه‌ی مشتری را کشف کرد. این ذرات جدا شده از قمرها، در دام جاذبه مشتری میافتند. حلقه‌های مشتری از ۹۲ هزار کیلومتری مشتری شروع شده و تا ارتفاع ۲۲۵ هزار کیلومتری ادامه پیدا می‌کند. ضخامت این حلقه‌ها بین ۲۰۰۰ تا ۱۲۵۰۰ کیلومتر است.


همین الان میتونی آخرین نسخه کوییز رو از فروشگاه‌های زیر دریافت کنی تا بین اولین نفراتی باشی که از جدیدترین قابلیت‌ها و ویژگی‌ها استفاده می‌کنند!منبع:
دانستنی‌های فضایی
QuizBazaar

کوییز بازار

تو کوییزبازار کلی وسیله مثل ماگ, تی شرت, قاب گوشی و کارت هدیه کوییزی میتونی تهیه کنی!

مطالب مرتبط