مریخ؛ سیاره‌ی سرخ

۵ تیر ۱۳۹۸

سیاره مریخ، چهارمین سیاره‌ی نزدیک به خورشید و بعد از عطارد، کوچک‌ترین سیاره منظومه شمسیه. نام لاتین مریخ از خدای جنگ یونان گرفته شده و با نام سیاره سرخ هم شناخته می‌شه که دلیل اون میزان بالای ترکیبات آهن در خاک مریخه.


مشخصات مریخ

قطر: ۶۷۹۲ کیلومتر

جرم: ۱۰.۷ درصد زمین

قمر: فوبوس و دیموس

زمان چرخش به دور خورشید: ۶۸۷ روز

دمای سطح: منفی ۱۵۳ تا ۲۰ درجه سانتی گراد


حقایق و آمار درباره مریخ

۱.میزان مساحت

با وجود این‌که مریخ حدود ۱۵ درصد از حجم زمین و ۱۰ درصد جرم زمین رو داره، به دلیل این‌که حدود دو سوم زمین از آب پوشیده شده، تقریبا مساحت خشکی مریخ با زمین یکسانه. هم‌چنین میزان جاذبه‌ی مریخ، ۳۷ درصد جاذبه زمینه و شما می‌تونید تو مریخ حدود ۳ برابر چیزی که تو زمین می‌پرید، از زمین فاصله بگیرید.

۲.بلندترین کوهستان منظومه شمسی

الیمپوس مانس، نوعی آتشفشان که ۲۱ کیلومتر ارتفاع و ۶۰۰ کیلومتر قطر داره. با این‌که این آتشفشان میلیاردها سال قبل شکل گرفته، اما شواهدی مبنی بر جریانات جدید لاوا تو اون دیده شده که نشون می‌ده هنوز هم شاید این آتشفشان فعال باشه.

۳.طوفان گرد و غبار

مریخ بزرگ‌ترین طوفان گرد و غبار رو تو منظومه شمسی داره که می‌تونه ماه‌ها طول بکشه و تمام سطح مریخ رو بپوشونه. فصل‌ها تو مریخ به خاطر مدار بیضی شکل مریخ در چرخیدن به دور خورشید، خیلی طولانی و شدید هستند.

۴.اندازه خورشید در مریخ

خورشید در مریخ، نصف زمین دیده می‌شه و در نزدیکترین نقطه نسبت به خورشید، نیم‌کره جنوبی مریخ، تابستانی کوتاه و گرم رو داره. در حالی که نیم‌کره‌ی شمالی اون زمستانی کوتاه و سرد رو داره. در دورترین نقطه نسبت به خورشید، نیم‌کره‌ی شمالی به سمت خورشیده و تابستانی طولانی با هوایی ملایم رو داره، در حالی که نیمکره جنوبی زمستانی سرد و طولانی رو داره.

۵.حلقه به دور مریخ

در ۲۰ تا ۴۰ میلیون سال آینده، بزرگ‌ترین قمر مریخ، فوبوس، بر اثر نیروهای جاذبه منفجر شده و تشکیل حلقه به دور مریخ میده که میتونه تا ۱۰۰ میلیون سال این حلقه به دور مریخ وجود داشته باشه.


همین الان میتونی آخرین نسخه کوییز رو از فروشگاه‌های زیر دریافت کنی تا بین اولین نفراتی باشی که از جدیدترین قابلیت‌ها و ویژگی‌ها استفاده می‌کنند!منبع:
Quiz of Kings
QuizBazaar

کوییز بازار

تو کوییزبازار کلی وسیله مثل ماگ, تی شرت, قاب گوشی و کارت هدیه کوییزی میتونی تهیه کنی!

مطالب مرتبط