نپتون؛ دورترین سیاره‌ی منظومه شمسی

۷ مرداد ۱۳۹۸

سیاره‌ی نپتون، هشتمین سیاره‌ی نزدیک به خورشید و دورترین سیاره‌ی منظومه‌ی شمسی است. نپتون سومین سیاره‌ از نظر جرم و چهارمین سیاره از لحاظ قطر محسوب می‌شود. نپتون اولین بار در سال ۱۶۱۰ توسط منجم ایتالیایی، گالیلئو گالیله کشف شده است.


مشخصات نپتون

قطر: ۴۹۵۲۸ کیلومتر

جرم: ۱۷ برابر زمین

قمر: ۱۴ تا

حلقه: ۵ تا

زمان چرخش به دور خورشید: ۶۰۱۹۰ روز (۱۶۴.۸ سال)

دمای سطح: منفی ۲۰۱ درجه سانتی گراد


حقایق و آمار درباره نپتون

۱.رویت نپتون در آسمان

نپتون به دلیل فاصله‌ی بسیار زیاد خود از خورشید، قابلیت دیده شدن با چشمان غیرمسلح را ندارد. نور خورشید در زمین، ۹۰۰ برابر روشن‌تر از نور آن در نپتون است و ۴ ساعت زمان می‌برد تا نور خورشید به نپتون برسد.

۲.رنگ نپتون

نپتون به دلیل دارا بودن متان در جو خود، رنگی آبی دارد و به دلیل همین رنگ آبی، نام نپتون به معنی خدای دریا در زبان رومی روی آن گذاشته شده است. همچنین نپتون جزو بادخیزترین سیاره‌های منظومه‌ی شمسی‌ست که سرعت آن‌ها تا ۱۹۳۰ کیلومتر بر ساعت نیز می‌رسد.

۳.روزهای کوتاه در نپتون

نپتون مانند سایرسیاره های عظیم گازی، روزهای کوتاهی دارد. نپتون در مست ۱۶ ساعت به دور خود میچرخد. برای مقایسه، اورانوس در مدت ۱۷ ساعت، مشتری ۱۰ ساعت و سیاره های سنگی در زمان بیشتری به دور خود میچرخند. مریخ در ۲۵ ساعت و عطارد در ۱۴۰۸ ساعت (معادل با ۵۹ روز زمین) به دور خود میچرخند.

۴.تعداد حلقه‌ها

نپتون دارای ۵ حلقه در اطراف خود است. وجود این حلقه‌ها توسط فضاپیمای وویجر ۲ در سال ۱۹۸۹ تائید شدند.

۵.تعداد قمرهای نپتون

نپتون دارای ۱۳ قمر تائید شده و ۱ قمر تایید نشده است. بزرگ‌ترین قمر نپتون، تریتون نام دارد که برخلاف جهت سایر قمرهای آن به دور خود می‌گردد.


همین الان میتونی آخرین نسخه کوییز رو از فروشگاه‌های زیر دریافت کنی تا بین اولین نفراتی باشی که از جدیدترین قابلیت‌ها و ویژگی‌ها استفاده می‌کنند!منبع:
دانستنی‌های فضایی
QuizBazaar

کوییز بازار

تو کوییزبازار کلی وسیله مثل ماگ, تی شرت, قاب گوشی و کارت هدیه کوییزی میتونی تهیه کنی!

مطالب مرتبط