آخرین مسابقه‌ی موش پادشاه: نیکی لائودا، اسطوره‌ی بازگشت به مسابقات، درگذشت

۱ خرداد ۱۳۹۸

نیکی لائودا، قهرمان ۳ دوره‌ی مسابقات فرمول یک در سال های ۱۹۷۵ و ۱۹۷۷ با تیم فراری و ۱۹۸۴ با تیم مک‌لارن، در بیستم ماه می امسال و در سن ۷۰ سالگی درگذشت.

niki lauda

در سال ۱۹۷۶، نیکی لائودا یکی از بزرگ‌ترین بازگشت‌های تاریخ مسابقات فرمول یک را رقم زد. او تنها ۶ هفته پس از تصادف شدید در پیست نوربورگ‌رینگ آلمان که منجر به آتش گرفتن خودرو و سوختگی شدید صورتش شد، به مسابقات بازگشت. ریه‌های لائودا در جریان این سانحه به‌خاطر استنشاق دود و پلاستیک سوخته، آسیب دید؛ اما با این حال هیچ چیز جلوی اراده‌ی او برای بازگشت را نگرفت. او در پایان فصل، تنها با اختلاف اندک یک امتیاز، سکوی شماره یک را به دوست صمیمی آن روزهایش، جیمز هانت از تیم مک‌لارن واگذار کرد.


bali

در مسابقه‌ی پایانی آن سال که در پیست ژاپن برگزار شد، باران شدیدی شروع به باریدن کرد. نیکی لائودا که به دلیل آسیب به پلک و غدد اشکی دید درستی از مسیر نداشت، بعد از پایان دو دور، کناره‌گیری کرد.

این بازگشت به مسابقات زمینه‌ساز تولید فیلمی با نام Rush در سال ۲۰۱۳ بود که رقابت نیکی لائودا و دوست نزدیک او جیمز هانت را در رقابت بر سر جایگاه شماره‌ی یک مسابقات فرمول ۱ سال ۱۹۷۶ به تصویر کشید. کارگردانی مثال‌زدنی ران هاوارد و بازی دقیق بازیگران نام‌آشنای فیلم، از جمله ویژگی‌های کلیدی آن به حساب می‌آیند.

rush movie

نیکی لائودا بعد از اولین بازنشستگی از رقابت های فرمول یک، در سال ۱۹۷۹، به کارآفرینی روی آورد و خطوط هوایی لائودا ایر را تاسیس کرد. با این حال، در سال ۱۹۸۲، عطش سرعت و رقابت امانش نداد و بار دیگر به رقابت‌ها بازگشت. او این بار با تیم مک‌لارن در سال ۱۹۸۴ سومین قهرمانی خود را جشن گرفت و توانست به تنها فردی در تاریخ مسابقات بدل شود که با دو رقیب دیرینه یعنی فراری و مک‌لارن، قهرمان مسابقات می‌شود.

niki lauda in airplane cockpit

هم‌چنین لائودا در سال‌های بعد مجددا در نقش مدیریت تیم‌های فرمول یک شامل فراری، جگوار و مرسدس به این عرصه بازگشت. نیکی لائودا نقش تاثیرگذاری در ملحق شدن لوئیس همیلتون به تیم مرسدس داشت. فردی که در حال حاضر به‌عنوان بخت اول فصل قهرمانی فصل جاری شناخته می‌شود و زمزمه‌های جاودانه شدن رکوردهایش در تاریخ این مسابقات به گوش می‌رسد.

niki lauda with lewis hamiltonمنبع:
فرمول ۱
QuizBazaar

کوییز بازار

تو کوییزبازار کلی وسیله مثل ماگ, تی شرت, قاب گوشی و کارت هدیه کوییزی میتونی تهیه کنی!

مطالب مرتبط