پرطرفدارترین ورزش‌های جهان

۲۹ بهمن ۱۳۹۷

امروزه ورزش در تمام دنیا به عنوان فعالیتی برای سرگرمی، حرفه و یا برای سلامتی در حال انجامه. ورزش‌های مختلفی در گذر زمان به وجود اومدن و معروف شدن، اما بعضی از رشته‌های ورزشی محبوبیت بالایی تونستن بین مردم دنیا بدست بیارن. اغلب این رشته‌ها در المپیک هم حضور دارن و هر ساله مسابقات متعددی برای رقابت بین ورزشکاران این رشته‌ها برگزار میشه. این رشته‌ها همچنین گردش مالی عظیمی به اندازه‌ی میلیاردها دلار برای کشورها رقم میزنن. در ادامه ۱۰ ورزش پرطرفدار حال حاضر دنیا رو معرفی می‌کنیم، اول از ورزش دهم شروع می‌کنیم:


۱۰. گلف - ۴۵۰ میلیون طرفدار

sea

ورزش گلف دارای تقریبا ۴۵۰ میلیون طرفدار تو دنیاست، که بیشتر این هواداران تو غرب اروپا، شرق آسیا و آمریکای شمالی قرار گرفتن. گلف شامل چوب‌های متفاوتیه که بسته به نوع سطح مورد نظر و دقت و برد مورد نیاز، گلف باز از بین اونا انتخاب می‌کنه و برنده از بین افرادی که با کمترین تعداد ضربه توپ رو به سوراخ فرستادن مشخص میشه. گلف مدرن از اسکاتلند شروع شد و به بریتانیا منتقل شد و از این طریق به بقیه جهان نفوذ کرد.


۹. راگبی - ۴۷۵ میلیون طرفدار

sea

ورزش راگبی طرفدارای زیادی تو بریتانیا و سایر کشورهایی که تحت سلطه بریتانیا بودن و یا هستن، داره. پایه ورزش مدرن راگبی از انگلستان به کشورهایی مانند استرالیا و نیوزلند انتقال داده شد. این ورزش شامل دو تیم ۱۵ نفره میشه که هر تیم می‌بایست توپ رو از طریق حمل، پاس و یا شوت‌کردن به انتهای زمین حریف برسونه.


۸. بیس بال - ۵۰۰ میلیون طرفدار

sea

بیس بال دارای حدود ۵۰۰ میلیون طرفدار در کل جهانه که بیشتر این میزان از هوادارارو تو آمریکا، حوزه کاراییب و ژاپن داره. این ورزش شامل توپ و چوب بیس باله که دو تیم ۹ نفره روبروی هم قرار می‌گیرن. تیم‌ها برای امتیازگیری نیاز به ضربه‌زدن به توپ و دویدن به دور زمین دارن. این ورزش شامل انواع مختلفی در آمریکا بود، قبل از اینکه به محبوبیت ملی تو آمریکا در قرن ۱۹ برسه. این ورزش از آمریکا به سایر کشورها انتقال داده شد.


۷. بسکتبال - ۸۲۵ میلیون طرفدار

sea

بسکتبال دارای میزان تقریبی ۸۲۵ میلیون طرفدار در سراسر جهانه، این ورزش در قرن ۱۹ در انگلستان شروع به فعالیت کرد. این ورزش توسط دکتر جیمز نای‌اسمیت در سال ۱۸۹۱ تو ماساچوست آمریکا ابداع شد. اون با این انگیزه بسکتبال رو ابداع کرد که میشد در فضای بسته اون رو بازی کرد و همچنین شانس مصدومیت اون نسبت به فوتبال کمتره. بسکتبال شامل دو تیم ۵ نفره میشه که بازیکنان توپ رو درون حلقه ای که در ارتفاع ۳.۰۵ متری زمین قرار گرفته، می‌بایست پرتاب کنن.


۶. تنیس روی میز - ۸۷۵ میلیون طرفدار

sea

تنیس روی میز شامل بیش از ۸۷۵ میلیون هوادار در دنیاست که در قرن ۱۹ در انگلستان به عنوان نسخه مینیاتوری ورزش تنیس ابداع شد. این ورزش با نام پینگ پنگ هم شناخته میشه. از تیم‌های شناخته شده و قدرتمند تنیس روی میز می‌توان از کره جنوبی، سوئد و چین نام برد.


۵. والیبال - ۹۰۰ میلیون طرفدار

sea

بیشترین تمرکز طرفداران والیبال در غرب اروپا و آمریکای شمالیه، و ورزش والیبال دارای حدود ۹۰۰ میلیون طرفدار در سراسر جهانه. والیبال در سال ۱۸۹۵ توسط ویلیام جی مورگان در آمریکا ابداع شد. مورگان المان‌هایی از ورزش‌های بسکتبال، تنیس، هندبال و بیس بال رو برای ابداع والیبال قرض گرفت. والیبال در گذر زمان تغییر پیدا کرد و والیبال شامل دو تیم ۶ نفره میشه که رو در روی هم به رقابت میپردازن.


۴. تنیس - ۱ میلیارد طرفدار

sea

ورزش تنیس دارای میزان تقریبی ۱ میلیارد طرفدار در سراسر دنیاست. انواع مختلفی از تنیس توسط مصریان، رومی‌ها و یونانی‌ها انجام می‌شده، اما نوع مدرن تنیس در فرانسه رواج پیدا کرد و از فرانسه به سایر نقاط اروپا و بعدا به سراسر دنیا انتقال داده شد.


۳. هاکی روی چمن - ۲ میلیارد طرفدار

sea

هاکی روی چمن شامل تقریبا ۲ میلیارد طرفدار تو دنیاست و بیشترین میزان طرفدار اون تو اروپا، آفریقا، استرالیا و آسیاست. هاکی روی چمن اولین بار در انگلستان و در قرن ۱۷ بازی میشد. این ورزش بسیار نزدیک به فوتباله، با این تفاوت که به جای پا از چوب برای جابجایی و ضربه‌زدن به توپ استفاده میشه. هاکی روی چمن در هند، استرالیا و پاکستان محبوبیت بالایی داره و این سه کشور دارای تیم‌های قدرتمند هاکی روی چمن می‌باشن.


۲. کریکت - ۲.۵ میلیارد طرفدار

sea

کریکت دارای حدود ۲.۵ میلیارد هوادار در جهانه و بیشترین تمرکز این هواداران تو بریتانیا و کشورهای تحت سلطه اونه. آغاز پیدایش کریکت در قرن ۱۶ در انگلستان بود و در قرن ۱۸ به ورزش ملی تبدیل شد. در کریکت دو تیم ۱۱ نفره مقابل هم قرار می‌گیرن. کریکت در کشورهای هند، سریلانکا، بنگلادش، پاکستان و استرالیا دارای محبوبیت بالاییه.


۱. فوتبال - ۴ میلیارد طرفدار

sea

فوتبال محبوب‌ترین ورزش حال حاضر دنیاست. تخمین زده شده که بیش از نیمی از جمعیت دنیا خودشون رو طرفدار فوتبال میدونن. تخمین زده شده که ۴ میلیارد طرفدار فوتبال در سراسر دنیا وجود داره. رد پیدایش فوتبال اولین بار در چین پیدا شده. اما فوتبال معاصر در انگلستان شکل گرفت و به سایر نقاط جهان منتقل شد.


به نظر شما مطلب بعدی ورزشی که درباره اون بنویسیم چی باشه؟ برامون تو کامنت نظرتون رو بنویسید.


QuizBazaar

کوییز بازار

تو کوییزبازار کلی وسیله مثل ماگ, تی شرت, قاب گوشی و کارت هدیه کوییزی میتونی تهیه کنی!

مطالب مرتبط