چطور از اطلاعاتمون محافظت کنیم؟

۸ بهمن ۱۳۹۷

این روزها با دیجیتالی‌شدن دنیای اطراف ما، اهمیت محافظت از اطلاعات شخصی دوچندان شده. با رعایت نکات زیر، میتونی جلوی بیشتر حمله‌ها برای دسترسی به داده‌های شخصیت رو بگیری:


۱.تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات مهم

cloud backup icon

یکی از ساده ترین راه ها برای حفاظت از اطلاعات, تهیه نسخه پشتیبان از اوناست؛ با ذخیره اطلاعات مهم تو چند دستگاه یا تو فضای ابری, در صورت خراب یا دزدیده شدن دستگاهتون , اطلاعات مهم خودتون رو از دست نمیدید.


۲.بروزرسانی نرم افزارها و سیستم عامل

upgrade icon

برای اطمینان از این که نرم افزارها و سیستم عامل آخرین به روز رسانی های امنیتی رو دریافت کنن, به روز رسانی خودکار رو فعال کنید.


۳.فعالسازی تایید دو مرحله‌ای

2 step verification

تایید دو مرحله ای رو برای ایمیل و حساب های پیام رسان خودتون فعال کنید. با این کار, در صورت لو رفتن رمز عبورتون , نفوذکننده امکان دسترسی و ورود به حساب شما رو نداره.


۴.محافظت از وای‌فای

wifi logo

همیشه شبکه وای فای خودتون رو با رمز عبور ایمن محافظت کنید تا اطلاعات حیاتی شما به دست افراد سودجو نیفته.


۵.استفاده از فایروال

firewall logo

فایروال در مسدود کردن برنامه های خطرناک، ویروس ها و نرم افزارهای جاسوسی به شما کمک می کنه و از دیتا هاتون مراقبت می کنه


۶.فعال‌سازی موقعیت مکانی و پاک کردن خودکار دستگاه

find my iphone logo

اگه دستگاه شما گم شده، برنامه‌های ردیابی که تو سیستم عامل‌ها به طور پیش‌فرض قرار داده شده می‌تونه آخرین موقعیت دستگاه رو به شما نشون بده یا از راه دور تمام اطلاعات دستگاه رو پاک کنه.


۷.خاموش‌کردن بلوتوث

some sevices including apple watch, macbook and bluetooth speaker

استفاده از بلوتوث راحتی و آسایش رو در زمان کار کردن با تجهیزات الکترونیکی به ما میده، اما مثل بقیه تکنولوژی‌ها بلوتوث هم آسیب‌پذیره و امکان نفوذ به دستگاه شما از طریق اون وجود داره؛ پس سعی کنید وقتی از بلوتوث استفاده نمی‌کنید اون رو خاموش کنید.


۸.برگرداندن دستگاه به تنظیمات کارخانه قبل از فروش ‌

reset factory icon

اگه می‌خواهید دستگاه قدیمی خودتون رو به شخص دیگه‌ای واگذار کنید -مخصوصا اگه اون فرد رو نمی‌شناسید- حتما دستگاه رو به تنظیمات کارخانه برگردونید تا اون فرد نتونه از اطلاعات شما سوء استفاده کنه.


۸.پرهیز از رمز عبورهای ساده ‌

password icon

از ترکیبات شامل اطلاعات قابل حدس و شخصی برای کلمه عبور استفاده نکنید و سعی کنید کلمه عبوری داشته باشید که از حروف و اعداد تشکیل شده باشه تا کمتر قابل حدس زدن باشه.


۹.یکسان‌نبودن رمز عبور

mobile screen showing multiple app icons

اگه چند ایمیل یا حساب کاربری در برنامه‌های مختلف دارید رمز عبور همه اونا رو مثل هم وارد نکنید و سعی کنید که رمزهای متفاوتی داشته باشید تا اگه یکی رو از اونا لو رفت به بقیه حساب‌هاتون آسیبی نرسه.


به نظر شما کشور بعدی که درباره اون بنویسیم چی باشه؟ برامون تو کامنت نظرتون رو بنویسید.


QuizBazaar

کوییز بازار

تو کوییزبازار کلی وسیله مثل ماگ, تی شرت, قاب گوشی و کارت هدیه کوییزی میتونی تهیه کنی!

مطالب مرتبط