یمن؛ سرزمین درخت خون اژدها و گیاه مخدر

۲۰ دی ۱۳۹۷

یمن کشوری با پیشینه‌ی کهن، این روزها درگیر جنگ و ناآرامی، مشکلات اقتصادی و بهداشتی هست. اما در گذشته یمن جزو کشورهای ثروتمند عرب بود. در ادامه توضیحی درباره مکان‌های تاریخی و آداب و رسوم یمن خواهیم داد:


۱.در گذشته، یمن به سرزمین شادی معروف بود

a

با وجود اینکه در سالیان اخیر یمن درگیر مشکلات متعددی هست، اما در گذشته به سرزمین شادی و شانس معروف بوده. دلیل این نام‌گذاری هم حاصل‌خیز بودن زمین‌های یمن نسبت به زمین سایر کشورهای عربی بوده. کوه‌های اطراف یمن موجب بارش باران در منطقه و رونق کشاورزی در یمن می‌باشند.

۲.جواهرسازان یمنی، زبانزد در جهان

a

جواهرسازان یهودی در یمن، از قرن ۱۸ تا اوایل قرن ۲۰ با ساختن جواهرات و نقره‌جات در دنیا معروف بودن.

۳.قات، گیاهی مخدر در فرهنگ یمن

a

قات نام گیاهی است که تو یمن کاشته می‌شه، شیره این گیاه تاثیری مانند ماده آمفتامین داره. مردم یمن عادت به جویدن این گیاه بعد از ناهار دارند. در بعضی مراسم عروسی هم برای شادی بیشتر از گیاه قات استفاده می‌شه. اصطلاح اینکه می‌گن فلانی “ قات زده ” هم از ماجرای این گیاه ریشه گرفته.

۴.نام قهوه موکا از یمن گرفته شده

a

موکا شهری ساحلی در یمن هست که مرکز تجارت قهوه بین قرن ۱۵ تا ۱۸ بوده. دانه‌های قهوه موکا که در موکا فروخته می‌شد به عطر و مزه متفاوت مشهور بودن. نام قهوه موکا امروزه از نام این شهر در یمن گرفته شده.

۵.پایتخت یمن؛ از قدیمی‌ترین شهرهای دنیا

a

صنعا پایتخت یمن، یکی از قدیمی‌ترین شهرهای دنیاست که هنوز پابرجاست. با جمعيتی حدود ۴ میلیون نفر، در ارتفاع ۲۳۰۰ متری قرار گرفته که جزو مرتفع‌ترین پایتخت‌های جهان محسوب می‌شه.

۶.درخت خون اژدها

a

درخت منحصر بفرد و خاص معروف به خون ازدها، در جزیره سوکوترا تو یمن رشد میکنه. ظاهر این درخت شبیه به چتری باز شده است. این درخت دارای ارزش دارویی بالایی است که علاوه بر ظاهر عجیبش، مشهوریت اونو دو چندان کرده.

۷.قصر دارالحجر

a

قصر دارالحجر در سال ۱۹۳۰ میلادی توسط یحیی محمد حمدین که رهبر مسلمانان در یمن بود ساخته شد. این ساختمان دارای ۵ طبقه می باشد که ۳ طبقه ی اون بالای صخره و ۲ طبقه اون داخل صخره بنا شده. بعد از ترور مالک این قصر در سال ۱۹۴۸، این قصر تبدیل به موزه و بازدید از اون برای عموم آزاد شد.


به نظر شما کشور بعدی که درباره اون بنویسیم چی باشه؟ برامون تو کامنت نظرتون رو بنویسید.


منبع:
‌‌WorldAtlas
QuizBazaar

کوییز بازار

تو کوییزبازار کلی وسیله مثل ماگ, تی شرت, قاب گوشی و کارت هدیه کوییزی میتونی تهیه کنی!

مطالب مرتبط