۶ راهکار برای افزایش بازده ذهنی

۲۴ مهر ۱۳۹۷

همه ی ما روزانه درگیر کارهای روزمره نظیر کار شخصی و مسئولیت های روزانه خودمون هستیم و معمولا وقت کمی برای انجام کارهای مورد علاقه خودمون داریم. این حجم از کار و استرس میتونه باعث کاهش بازده ذهنی ما بشه و موجب افسردگی یا بهم خوردن روابط کاری یا عاطفی ما بشه. امروز میخواهیم چند روش به شما معرفی کنیم که با انجام روزانه اونها میتونید بازده ذهنی خودتون رو افزایش بدید


۱. مطالعه کردن

a man reading a book

مطالعه روزانه مطالبی مانند یک فصل از کتاب، روزنامه یا مقاله آنلاین موجب تقویت مغز و افزودن اطلاعات جدید به اون میشه.

۲. ورزش کردن

a woman streching her leg

همه ما از تاثیر مثبت ورزش بر بدن و حالت روحی خودمون آگاهیم، اما علاوه بر اینها تاثیر شگفت انگیزی روی عملکرد ذهن ما هم داره. ورزش جریان خون بیشتری رو به مغز میرسونه و همچنین روند ترمیم سلول های عصبی رو افزایش میده.

۳. مدیتیشن

a man meditating

با اینکه قدمت مدیتیشن به قرنها پیش برمیگرده، اما به تازگی دانشمندان به انجام تحقیقات بر روی تاثیرات مدیتیشن نظیر کاهش افسردگی, استرس و افزایش تمرکز پرداخته اند. مطالعات نشان داده اند که بخش امیگدالا، که مسئولیت احساسات ترس و اضطراب در مغز را بر عهده دارد، پس از تمرینات مدیتیشن‌، فعالیتش کاهش یافته. همچنین افرادی که مدیتیشن‌ می کنند، توانایی یادآوری اطلاعات سریع تری نسبت به سایر افراد دارند.

۴. موسیقی کلاسیک

a man listening to music with headset

گوش دادن به موسیقی کلاسیک مانند موتزارت یا بتهوون موجب افزایش کارایی ذهن میشود.

۵. انجام بازی های ذهنی سریع

rubik cube

بازی های ذهنی مانند حل کردن پازل، سودوکو یا سوال و جواب آنلاین موجب افزایش کارایی ذهن میشه. فقط نکته مهم برای افزایش بازدهی این روش، افزایش سختی به مرور زمان و تداوم انجام اونهاست.

۶. خواب مناسب

a man is sleeping

تحقیقات موسسه گالوپ حاکی از اینه که ۴۰ درصد از آمریکایی ها از کمبود خواب رنج می برند. خواب تاثیر مستقیمی بر رفتار و توانایی یادگیری ما داره. کمبود خواب تاثیر مشابهی مانند حالت مستی بر رفتار ما داره. همچنین کیفیت خواب علاوه بر کمیت اون اهمیت داره. محل خواب می بایست خنک و تاریک باشه. میزان خواب مورد نیاز بسته به افراد بین ۶ تا ۸ ساعت میباشد.


منبع:
Readers Digest
QuizBazaar

کوییز بازار

تو کوییزبازار کلی وسیله مثل ماگ, تی شرت, قاب گوشی و کارت هدیه کوییزی میتونی تهیه کنی!

مطالب مرتبط