۷ حقیقت درباره مغز

۳ آبان ۱۳۹۷

مغز ما یکی از هیجان انگیزترین و پیچیده ترین اجزای بدن ما هست, با این حال فضای کمی رو اشغال می‌کنه. در ادامه حقایق جالبی رو درباره مغز بهتون میگیم.

۱. مغز درد را حس نمیکند

در مغز ما لایه‌های پوششی و رگ‌های خونی وجود دارند، اما گیرنده درد وجود نداره. در هنگام سردرد، این مغز ما نیست که درد میگیره، بلکه ماهیچه و پوست اطراف مغز هست که باعث درد میشه.

۲.مغز پرمصرف

مغز ما حدود ۳ درصد از وزن بدن ما رو تشکیل میده، اما حدود ۳۰ درصد خون و ۲۰ درصد اکسیژن بدن رو مصرف میکنه.

۳. مغز با تمام ظرفیت

بر خلاف باور عمومی که ادعا میکنند ما تنها از بخش کوچکی از ظرفیت مغز خود استفاده می کنیم، مغز ما همیشه با حداکثر توان در حال کار هست، حتی در زمان خواب!

۴. فعالیت مغزی ما تو خواب بیشتره

در زمان بیداری، مغز از امواج آلفا و بتا استفاده میکنه که باعث هوشیاری ما تو طول روز میشه، اما در حین خواب از امواج تتا استفاده میکنه که شدت بیشتری داره و فعالیت مغز ما تو این مرحله بیشتره.

۵.مغز ما سلول های جدید میسازه

در حالی که بیشتر سلول‌های عصبی ما در هنگام تولد به وجود اومدن، تو بزرگسالی هم سلول‌های جدید ساخته میشوند. اما سرعت این بازسازی به عواملی نظیر خواب، رژیم غذایی و ورزش بستگی داره.

۶. تاثیر ورزش

از اونجایی که حدود یک سوم خون قلب به مغز فرستاده میشه، سیستم قلبی قوی موجب عملکرد بهتر مغز میشه. همچنین وقتی که شما ورزش جدیدی رو انجام میدید، مغز شما در حال یادگیری حرکت جدید و هماهنگی عضلات هست.

۷. انعطاف پذیری مغز

مغز توانایی تغییر کاربری نقاط مختلف خودش داره که به اون نوروپلاستیسیتی میگن. طی تحقیقاتی بین افرادی که نابینا متولد شدند و افراد عادی، نشان داد که بخش مربوط به بینایی در مغز افراد نابینا، تبدیل به بخش شنوایی شده.


منبع:
Readers Digest
QuizBazaar

کوییز بازار

تو کوییزبازار کلی وسیله مثل ماگ, تی شرت, قاب گوشی و کارت هدیه کوییزی میتونی تهیه کنی!

مطالب مرتبط